Menu Zamknij

Czym jest Neo Retro?

Szanowni Państwo,

Prawdopodobnie często zastanawialiście się jak to jest możliwe, że spacer po miasteczku czy wsi gdzieś za granicą, czy to we Francji, Włoszech, Anglii, ba, Węgrzech czy Słowacji to doznanie estetyczne, a w Polsce to coś zupełnie przeciwnego.

Jak to się stało, że architektura w Polsce – ta najbliżej nas, czyli domy jednorodzinne, małe budynki użyteczności publicznej czy małe obiekty handlowe są zwyczajnie nieurodziwe?

Z jednej strony wydawać by się mogło, że postawienie domu w stylu jaki nam się żywnie podoba, to filar naszej wolności. Z drugiej jednak strony, nasze oko tęskni za harmonią, za spójnością – bo to z tego wynika przecież piękno.

Oczywiście, nie możemy zmienić za pstryknięciem palców naszego otoczenia, ale proszę wyobrazić sobie, że tworzymy z Państwem coś, co z jednej strony będzie nawiązywać do architektury lokalnej, starej, znanej w Państwa okolicy – z drugiej strony coś, co posiada wszelkie rozwiązania ergonomiczne i udogodnienia znane z najnowocześniejszych projektów.

Wyobraźcie sobie Państwo swój nowy dom zbudowany przy pomocy technik stosowanych w konserwacji zabytków, zbudowany z artystycznym sznytem, a jednocześnie dom nowoczesny, funkcjonalny, dbający o Państwa wygodę.

Wyobraźcie sobie Państwo elewację domu wykonaną z cegły wypalanej w piecu węglowym, gdzie każda z tych ręcznie formowanych cegieł ma swój unikalny kolor. Albo wyobraźcie sobie Państwo elewację wykonaną z wapiennego tynku barwionego w masie, na której z czasem kolor bezwstydnie miejscami wyblaknie, by kilka centymetrów dalej wybuchnąć z całą stanowczością. 

A może widzieliby Państwo swój nowy dom z elewacją drewnianą, wykonaną z prostych, jednak postarzonych desek, posiadających wyjątkową fakturę i kolor? Prosimy również nie bać się skomplikowanych drewnianych form. 

Z pełnym przekonaniem możemy również polecić elewację z kamienia, układanego w sposób harmonijny lub nieregularny. Wyobraźcie sobie Państwo prostą elewację z wapienia, opoki czy piaskowca. Samym materiałem można zaprezentować smak i styl architektury.

A co byście Państwo powiedzieli na drewniane okiennice…?

Macie może już Państwo wizję swojego domu?

Z troski o jakość proponujemy Państwu nie tylko wykonanie projektu, ale również wykonanie wszelkich prac budowlanych, prac konstrukcyjnych, ciesielskich, montażowych, elektrycznych i sanitarnych, prac elewacyjnych i dekarskich.

Współpracujemy ze specjalistami, którzy na co dzień pracują przy konserwacji zabytków, z rzemieślnikami, murarzami, sztukatorami, tynkarzami, dekarzami, kamieniarzami czy stolarzami. Również z konserwatorami, którzy na Państwa życzenie postarzą pewne elementy lub uwypuklą ich estetyczne walory.

I chociaż wydaje się to bardzo drogie, takie nie jest.

Jest to jedna z przyczyn, dla których założyliśmy Neo.retro – by udowodnić, że dobra architektura z dobrymi materiałami i wykonawstwem może nie być droga.

Projektujemy i budujemy w każdej części Polski.

Zapraszamy do kontaktu, do pogadania z nami na temat Państwa zamiarów. Jesteśmy pewni, że każdy telefon, mail czy spotkanie to nowe pomysły, inspiracje i świeże powietrze wpuszczone do naszych głów.

Zajmujemy się nie tylko projektowaniem i budowaniem nowego, również z chęcią pomożemy i w remoncie starego domu, i w wykonaniu ekspertyzy czy pomocy w uzyskaniu dofinansowania w przypadku remontu zabytku.

Czekamy na Państwa kontakt.

Jakub, Marcin, Łukasz

Dowiedz się więcej, zajrzyj na naszego bloga:

O nas

Łukasz

Inżynier, kierownik budowy na zadaniach związanych z renowacją najważniejszych zabytków w Polsce, zwolennik stosowania technik używanych przy konserwacji zabytków w nowym budownictwie, w Neo.retro odpowiedzialny za nadzór i technologię.

Jakub

Prezes zarządu Neo.retro, architekt, artysta, inżynier z wieloletnim doświadczeniem w rewitalizacjach starych budynków oraz wielbiciel nowinek, właściciel warszawskiej pracowni architektonicznej Architriada, w Neo.retro odpowiedzialny za estetykę oraz jakość projektów.

Marcin

Inżynier, dyplomowany kierownik projektu, propagator wiedzy o niedocenianych prądach w architekturze, posiadający  doświadczenie m.in. w pozyskiwaniu działek budowlanych, w Neo.retro odpowiedzialny za kwestie proceduralne i administracyjne.