Menu Zamknij

Dom – w jakim stylu

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła : w jakim stylu dom, pojawia się tysiące stron, dobrych rad, w jakim stylu urządzić wnętrze, czy lepiej skandynawski czy minimalistyczny, a może glamour. 

No dobrze, czy to oznacza, że Polacy nie interesują się wyglądem bryły i elewacji, czy może natłok gotowych projektów, gdzie przede wszystkim położono nacisk na układ wewnętrzny i koszt wybudowania sprawił, że wystarczy oświadczyć wszem i wobec o planie wybudowania domu w stylu „nowoczesna stodoła”, a jesteśmy postrzegani jako niezłe oryginały.

Tak więc czytelniku, w jakim stylu dom chciałbyś mieć?

Dom

Z premedytacją używamy od początku tego słowa, zamiast „budynek”. Dom to przecież też budynek, ale przede wszystkim coś więcej. Bo dom to też rodzina, to miejsce z którego się pochodzi, albo miejsce, z którego pochodzić będą nasze dzieci. Dlatego dom na ogół traktuje się jako niemalże świętość. Myślimy, że całkiem przyjemnie byłoby pozostawić po sobie nie tylko budynek, na pewno funkcjonalny, ale ładny dom swoją ponadczasowością. Żyjąc tu i teraz, nie zdajemy sobie sprawy, że wszystko to, co teraz jest nowoczesne w wyglądzie, za 20, 30 lat albo będzie cały czas dobrze wyglądało, albo będzie wyglądało śmiesznie. Co podkusiło rodziców, żeby postawić to szkaradztwo?  

1. De gustibus non est disputandum 

To prawda, pod warunkiem, że ktoś jest w stanie zdefiniować swój gust. Jeżeli jest w stanie obronić swoje decyzje estetyczne. To jemu ma się podobać, to on powinien się dobrze czuć w takim domu. Ale odbiór domu to nie tylko sprawa kończąca się w granicy działki.

Stąd nasza rada nr 1 – dom powinien w sposób czytelny nawiązywać do architektury otoczenia.

No dobrze, a jak architektura otoczenia to domy powtarzalne, sztuczne i plastikowe w swoim wyrazie? To należy przejść się trochę dalej, znaleźć coś, jakiś element, może bryłę, może zafascynować się kolorystyką, w budynku z innej epoki albo i współczesnym. 

2. Czy podoba nam się jakiś styl w architekturze?

Najłatwiej było, gdyby jakiś styl w architekturze czy sztuce był Ci bliski. Jeżeli nie jest to barok, to będzie już z górki. Chociaż również z baroku też można wydestylować parę ciekawych pomysłów. Boisz się pewnie, że inspirując się takim czy innym stylem, powstanie potworek, właściwie karykatura domu stylowego. Rzeczywiście, łatwo jest przekroczyć cienką granicę kiczu, jednak jeśli Ci się uda, efekt będzie wspaniały.

Rada nr 2 – inspiruj się, ale nie przesadzaj 

Pamiętaj również, że styl góralski w Pruszkowie nie do końca zagra. 

3. Historia

Każdy region w Polsce miał, niestety już nie ma, pewien charakterystyczny styl, czy też jego odmianę. Sprawdź może, co to było, i czy jakieś elementy tego stylu można wpleść w Twój dom. Może to ganek, okiennice, może proporcje a może detal okienny. Przy prostej bryle domu, raczej na pewno się uda zrobić cos ładnego i wytłumaczalnego.

Rada nr 3 – może historia okolicy to dobry trop

Nie proponujemy „odtwarzania zabytku”. Przede wszystkim dlatego, że stare domy były w większości niefunkcjonalne. Dom na Kaszubach, świetna sprawa, ale powała (strop) na wysokości dwóch metrów, okna małe, żeby ciepło nie uciekało. 

Radzimy zainspirować się na przykład proporcją wysokości dachu do wysokości ściany zewnętrznej albo materiałami na elewacji.

4. Materiały

Żeby zrobić coś uniwersalnego, nawiązującego do okolicznej architektury i historii, czasami wystarczy zainspirować się materiałem. Dobrze wykonana ściana z piaskowca, albo z wapiennego tynku barwionego w masie, może wykonać naprawdę dobrą robotę. Masz w okolicy piaskowiec, opokę albo inny wapień, może to naprawdę dobrze wyglądać. Może powtórzysz układ desek na elewacji z któregoś koronkowego domu z sąsiedztwa? A może wapienny tynk i kolor stolarki który będzie przypominał kolor stolarki z opuszczonej chaty dwie ulice dalej? Przy nieprzekombinowanej bryle, efekt będzie przynajmniej zadawalający. 

Próbuj omijać materiały, które wyglądają sztucznie albo udają coś innego niż są w rzeczywistości.

Rada nr 4 – stosuj materiały, które się patynują (zmieniają swój wygląd w czasie) , a nie tylko brudzą

To wydaje się być bardzo drogie, a tak naprawdę nie jest.

5. Koszt

Rzeczywiście, koszt wykonania takiej elewacji, a co za tym idzie zastosowania materiałów szlachetnych jest większy o kilkadziesiąt procent, niż koszt wykonania elewacji styropianowej pokrytej tynkiem silikatowym, albo obłożonym płytką cegłopodobną. Ale elewacja nie stanowi większości kosztu takiego domu, więc ostatecznie, koszt wykonania domu, mającego cechy domu unikalnego jest zazwyczaj o kilka – kilkanaście procent większy niż domu w technologii powszechnej. Czyli, oryginalność jednak nie jest tylko dla bogaczy. A że wiele osób postronnych będzie przekonanych, że ten o to dom kosztował miliony, to już inna sprawa.

6. Nazwij swój dom

Kiedy już wymyślisz ten swój dom, nazwij go. Został przez Ciebie stworzony, spersonalizowany, swoim wyglądem nawiązuje do miejsca, gdzie będzie stał, a przede wszystkim jest jedyny wyjątkowy, nie ma takiego drugiego. Jest Twój, więc zasługuje na nazwę.

Jest wiele naprawdę świetnych projektów w stylu „nowoczesna stodoła”. Co prawda „nowoczesna stodoła” wygląda tak, że pasuje w takim samym stopniu, co nie pasuje do danej lokalizacji i trudno jest mówić o wyjątkowości przy powstawaniu aż tylu budynków w tym stylu w Polsce, jednak z pewnością odróżnia się od wielu powtarzalnych domów stylu Hanna 1 z obowiązkowym dachem kopertowym.

Nie każdy musi mieć wewnętrzną potrzebę, by personalizować swój dom, dla niektórych to tylko budynek.

I to jest w porządku, ale skoro czytasz ten artykuł, to pewnie coś Cię wewnętrznie korci, by stworzyć prawdziwy dom.

Oczywiście, całkowicie bezinteresownie, chcielibyśmy zachęcić do korzystania z usług firmy Neo Retro, nie tylko ze względu na doświadczenie przy wykonywaniu podobnych inwestycji, ale przede wszystkim dlatego, że korzystając stale z pomocy rzemieślników pracujących w konserwacji zabytków, jesteśmy w stanie zaproponować naprawdę korzystne ceny za wykonanie takiego domu, niekiedy taniej niż wybudowanie go systemem gospodarskim. Po prostu rynek prac konserwatorskich rządzi się swoimi prawami.

Mamy nadzieję, że powyższy, krótki artykuł trochę pomógł Państwu w decyzji, albo chociaż pozytywnie zamącił w głowie.

Łukasz